01_COVER_COVID-history-pandemic-LIT.jpeg
Rekomenduojamas straipsnis

Daugėjant COVID-19 atvejų, buvęs Bažnyčios istoriko padėjėjas pasakoja apie praeities pamokas

Sara Džeinė Vyver, „Bažnyčios naujienos“

Jau nuo ankstyvųjų Pastarųjų Dienų Šventųjų Jėzaus Kristaus Bažnyčios dienų nariai kovojo su negaliomis, ligomis ir pandemijomis, sakė istorikas Ričardas E. Turlis Jaunesnysis.

Buvęs Bažnyčios istoriko padėjėjas ir Bažnyčios viešųjų ryšių departamento generalinis direktorius sakė, kad pirmieji pastarųjų dienų šventieji darė viską, ką galėjo, kad užkirstų kelią ligoms ar jas išgydytų.

„Vienas iš dalykų, kuriuos sužinome apie COVID-19 ligą, yra tai, kad galime padaryti keletą paprastų veiksmų, ir man atrodo žavu, kad praeities pavyzdžiai rodo, kaip Bažnyčios vadovai dažnai aukoja savo patogumą, ir kai kuriais atvejais – sveikatą, kad padėtų kitiems“, – sakė jis.

Kai pasaulyje ėmė sparčiai daugėti COVID-19 susirgimo atvejų ir Pirmoji Prezidentūra paragino narius naudoti veido kaukes ir skiepytis, Turlis papasakojo „Bažnyčios naujienoms“ apie praeities pamokas. „Istorija, kaip ir visi dalykai, turi labai mažą vertę, nebent jos žinios pritaikomos naudingai“, – sakė jis.

Jis papasakojo, kaip ankstyvieji ir šiuolaikiniai Bažnyčios vadovai reagavo į praeities pandemijas:

  • 1811 ir 1814 m. Džozefo Smito Vyresniojo ir Liusi Mak Smit šeima susidūrė su dideliu vidurių šiltinės protrūkiu, palietusiu bendruomenę Konektikuto upės slėnyje, kur jie gyveno, sakė Turlis. „Ja susirgo visi septyni Smito vaikai, – sakė jis. – Džozefo [Jaunesniojo] atvejis buvo ypač sunkus. Jis baigėsi kojų pažeidimu, kurį šiandien vadiname osteomielitu. Jo tėvai darė viską, kad išgelbėtų savo vaikus“. Džozefui buvo atlikta eksperimentinė operacija, kuri išgelbėjo koją ir jo gyvybę.
  • 1832 m. kovo mėnesį, kai Džozefo ir Emos Smitų įvaikinti dvyniai susirgo tymais, Džozefas ir Ema darė viską, ką galėjo, kad pasirūpintų tais sergančiais dvyniais, „kai į namus įsiveržė minia, išsitempė Džozefą, nuplėšė jo drabužius, smarkiai sumušė jį ir ištepė degutu su plunksnomis“. Po kelių dienų vienas iš dvynių sūnų mirė nuo tymų komplikacijų, kurias galbūt dar labiau paaštrino to išpuolio sukeltas stresas.
  • XIX a. antrojo dešimtmečio pabaigoje žemę apėmė choleros pandemija. Pirmasis Bažnyčios laikraščio „Evening and Morning Star“ numeris skyrė daug vietos pandemijai. „Bažnyčios spaustuvininkas Viljamas V. Felpsas pareiškė: „Jei kada nors patamsyje slankiojo maras ir vidudienį siautė sunaikinimas, tai tas laikas yra būtent dabar“, – sakė Turlis. Kitame numeryje jis pareiškė: „Nuo pat tvano, jei gerai pagalvosime, Viešpats nesiuntė tokio masto negandos ir sunaikinimo iš karto visai žemei, bet cholera duoda rimtą ženklą nustebusiam pasauliui, kad ji tai padarys“. Turlis sakė, kad liga dešimtmečius vargino Bažnyčios narius. Izraelio stovyklos, dar vadinamos Sionės stovykla, metu Džozefas Smitas ir kiti buvo pakirsti šios ligos, o 13 Sionės stovyklos dalyvių mirė.
  • 1839 m., kai Džozefas Smitas ir kiti ankstyvieji pastarųjų dienų šventieji apsigyveno Navū, juos užpuolė maliarija – liga, kurią ligų kontrolės ir prevencijos centrai vadina „viena sunkiausių visuomenės sveikatos problemų visame pasaulyje“. Turlis sakė, kad Džozefas ir jo žmona Ema, rizikuodami savo sveikata, savo rąstinį namą pavertė ligonine susirgusiems.
  • XIX a. penktajame dešimtmetyje ir didžiąją dalį šeštojo cholera plito tarp Bažnyčios narių, ypač grupių, keliavusių į Solt Leiko slėnį prisijungti prie pirmųjų pastarųjų dienų šventųjų. Siekdamas sumažinti protrūkius arba užkirsti jiems kelią, Bažnyčios prezidentas Brigamas Jangas parašė „vadovui, prižiūrinčiam imigraciją, ir nurodė jam nukreipti grupes toliau nuo Naujojo Orleano į rytinius uostus arba leisti joms keliauti metų laikais, kai cholera neplito“, – sakė Turlis.
  • 1918 ir 1919 m. gripo pandemijos metu Bažnyčia ėmėsi priemonių, kad užkirstų kelią ligos plitimui, įskaitant susirinkimų atšaukimą ar pakeitimą. Pirmoji Prezidentūra nurodė šeimoms, kai tik įmanoma, pasirūpinti savimi, kad leistų Raudonojo Kryžiaus darbuotojams padėti kitiems. „Anksčiau, 1912 m., Bažnyčios vadovai nurodė bendras sakramento taures, kurios buvo tradiciškai naudojama nuo Bažnyčios pradžios, pakeisti atskiromis sakramento taurelėmis, tačiau vietinės bendruomenės neskubėjo įgyvendinti šį nurodymą. Gripo pandemija pagreitino šį perėjimą“, – sakė Turlis.
  • XX amžiaus viduryje poliomielitas paveikė daugelį, įskaitant Boidą K. Pakerį, vėliau tapusį Dvylikos Apaštalų Kvorumo prezidentu. Visą gyvenimą jis kentė ligos padarinius. 1956 m. Pirmoji Prezidentūra paskelbė laišką, raginantį skiepyti misionierius. Paskutinėje pastraipoje prezidentas Deividas O. Makėjus, prezidentas Styvenas L. Ričardsas ir prezidentas Dž. Rubenas Karkas rašė: „Pastaraisiais metais buvo daug tragiškų poliomielito atvejų misijose ir esame įsitikinę, kad misionieriai ir jų tėvai supras, kad išmintinga imtis visų atsargumo priemonių, kad tokių tragedijų būtų išvengta“.
  • Kai 1976 m. visą pasaulį apėmė kiaulių gripas, Pirmoji Prezidentūra paskelbė dar vieną direktyvą, raginančią Bažnyčios narius atidžiai apsvarstyti galimus skiepijimosi privalumus ir rizikas. Paskutinėje pastraipoje jie rašė: „Dėl šios skiepijimo kampanijos masto ir didelių su ja susijusių išlaidų vietiniuose rajonuose ieškome savanorių, galinčių padėti skiepyti žmones. Bažnyčios narius, turinčius reikiamą kvalifikaciją ir jaučiančius tokį polinkį, raginame tarnauti bendruomenei taip, kaip gali, padedant šiai skiepijimo nuo gripo kampanijai“.
  • 1978 m. Pirmoji Prezidentūra išleido direktyvą, kuria išreiškė susirūpinimą, kad tėvai neskiepija savo vaikų nuo vaikų ligų. Pirmoji Prezidentūra rašė: „Mus labai neramina pranešimai, kad vis daugiau vaikų nėra skiepijami nuo vaikų ligų, kurių galima išvengti. […] Raginame Pastarųjų Dienų Šventųjų Jėzaus Kristaus Bažnyčios narius apsaugoti savo vaikus juos skiepijant.“

Baigdamas Turlis sakė: „Istorija, kaip ir visi dalykai, turi labai mažą vertę, nebent jos žinios pritaikomos naudingai, ir manau, kad mano atliktas tyrimas apie skirtingų laikotarpių epidemijų istoriją mane įtikina, kad mums būtų naudinga pasimokyti iš istorijos“.

Stiliaus vadovo pastaba:Kai rašysite apie Pastarųjų Dienų Šventųjų Jėzaus Kristaus Bažnyčią, prašome, kad paminėdami ją pirmą kartą vartotumėte pilną jos pavadinimą. Daugiau informacijos apie tai, kaip vartoti Bažnyčios pavadinimą, rasite mūsų stiliaus vadovo puslapyje. »Stiliaus vadovas.