Pernai Pastarųjų Dienų Šventųjų Jėzaus Kristaus Bažnyčios Europoje surengtas koncertas Kalėdų liudytojai iš pradžių turėjo būti tik koncertas dalyvaujant asmeniškai vietiniame kuolo centre Italijoje. Tiesą sakant, jis nė nesivadino „Kalėdų liudytojai“ – tai buvo tiesiog „Grammy“ apdovanojimui nominuotos smuikininkės Dženės Ouks Beiker dosnus pasiūlymas kartu su savo šeima Romoje surengti kalėdinį koncertą keliems šimtams vietinių šventųjų. Jis turėjo būti įdomus ir įkvepiantis, bet panašu, kad Viešpats turėjo didesnių planų.
- WOCC2022_ECA01
- WOCC2022_02
- WOCC2022_03
- WOCC2022_04
- WOCC2022_05
- WOCC2022_06
- WOCC2022_07
- WOCC2022_08
- WOCC2022_09
- WOCC2022_10
- WOCC2022_11
- WOCC2022_12
- WOCC2022_13
- WOCC2022_14
- WOCC2022_15
- WOCC2022_16
- WOCC2022_17
- WOCC2022_18
1 / 2 |
Atsižvelgdamas į tebesitęsiantį visuotinį koronaviruso sukeltą nuovargį, naujai paskirtas krašto prezidentas vyresnysis Masimo De Feo manė, kad Dženės programa galėtų būti puiki dovana visiems Europos krašto gyventojams. Tai, kas prasidėjo kaip nedidelis dvasingas susibūrimas, tapo istorine laida, kurią matė ne tik visa Europa, bet ir visas pasaulis. Filmavimas vyko Romos šventyklos lankytojų centre ir garsiojoje Dievo Motinos bažnyčioje Kopenhagoje, Danijoje; renginyje „Kalėdų liudytojai“ pasirodė Dženė Ouks Beiker ir „Family Four“, Aleksa Šarp, buvusi grupės „Celtic Woman“ narė, garsus danų pastarųjų dienų šventųjų aktorius Tomas Kofodas. Be to, išgirdome kalbant vyresnįjį De Feo ir prezidentą Daliną H. Ouksą iš Bažnyčios Pirmosios Prezidentūros. Turint omenyje kuklią projekto pradžią ir tai, kad nuo pat pradžių iki galo COVID-19 grasino nutraukti šį renginį, tai buvo stebuklinga sėkmė.
Tačiau rašytojui, režisieriui ir prodiuseriui Brajanui Kordrėjui jo sėkmė neišvengiamai iškėlė kitą klausimą: Ką Bažnyčia Europoje galėtų padaryti kitais metais, kad pasinaudotų šia patirtimi? Kuriuos asmenis jie galėtų pritraukti į naująjį kolektyvą? Kokias dainas jie dainuotų? Kur jie pasirodys? Kas bus skaitytojas? Kaip scenarijų padaryti įdomų? Ir, galiausiai, kaip jis galėtų pakviesti tą pačią prieš tai vykusio koncerto dvasią, tuo pat metu remdamasis jo pradiniu tašku?
Visus šiuos ir kitus klausimus jie galėjo spręsti jau nuo šių metų sausio mėn. Vadovaudamasi Viešpaties nurodymais ir tikėjimu po žingsnį žengdama pirmyn, prodiuserių komanda iš esmės tuščią lapą pavertė kalėdiniu šedevru.
Menininkų atranka
Nuo pat pradžių buvo aišku viena – koncertas turi būti aiškiai europietiškas. Praėjusių metų renginio aplinkybės lėmė, kad bet kokių pasaulinio lygio talentų sutelkimas buvo įspūdingas, tačiau šiemet, turėdama daugiau laiko pasiruošti, komanda norėjo įdarbinti visos Europos talentus, kas galiausiai ir pavyko.
Pasitelkusi Holivude patikrintą „Vitamin C“ metodą arba dirbdama per savo pažįstamus, srities komanda užmezgė ryšius su profesionalių pastarųjų dienų šventųjų atlikėjų tinklu visoje Europoje. Skambučiai nepažįstamiesiems ir neprašyti el. laiškai leido greitai susipažinti ir neoficialiai pristatyti projektą. Prodiuserių džiaugsmui, netrukus pavyko pritraukti įvairių tautybių ir žanrų muzikantų, kurie visi iš meilės Gelbėtojui nemokamai aukojo savo laiką ir talentus.
Jack‘as ir Marta Tyndale-Biscoe (Jungtinė Karalystė ir Ispanija) – Pianistas Jack‘as Tyndale-Biscoe studijavo muziką trijuose žemynuose ir daug koncertavo visoje Europoje. Šiuo metu jis yra „Talent Unlimited U.K.“ ir debiutuojantis klasikinės muzikos atlikėjas. Marta yra katalonų pianistė ir pedagogė. Prieš persikeldami į Londoną abu dėstė muziką ir kalbas Brigamo Jango universitete Aidaho valstijoje.
Vesna ir Igoris Grupmanai (Serbija ir Ukraina) – „Grammy“ apdovanojimus pelnę smuikininkai Igoris ir Vesna Grupmanai susipažino Maskvos konservatorijoje ir nuo to laiko padarė neįtikėtinai sėkmingą muzikinę karjerą – groja, diriguoja ir dėsto. Dabar jie gyvena Roterdame, Nyderlanduose, kur Igoris yra Roterdamo filharmonijos orkestro koncertmeisteris, o Vesna dėsto altą Roterdamo konservatorijoje.
Constanze ir Volfgangas Gebaueriai (Austrija ir Vokietija) – Volfgangas ir Constanze Gebaueriai pirmą kartą susitiko scenoje ir nuo to laiko nuo jos nesitraukia, kartu dainuoja operose, miuzikluose ir koncertuose visoje Europoje.
Naura (Ispanija) – Naura studijavo muziką dviejose Ispanijos aukštosiose mokyklose ir surengė daugybę koncertų kaip soprano solistė, be kita ko, akompanuojant Navaros simfoniniam orkestrui ir Pamplonesos grupei.
Ruth Lorenzo (Ispanija) – plačiai žinoma dėl savo penktosios vietos „X Faktoriuje“ Jungtinėje Karalystėje, Ruth padarė sėkmingą solinę karjerą, per kurią išleido 3 albumus, surengė 4 gastroles po Ispaniją ir, visų pirma, užėmė vieną geriausių vietų „Eurovizijos“ dainų konkurse.
Alex Sharpe (Airija) – Aleksa geriausiai žinoma kaip „Grammy“ apdovanojimui nominuotos grupės „Celtic Woman“ narė, dainavusi įvairiuose miuzikluose ir solo pasirodymuose visame pasaulyje.
Salome Moana (Šveicarija) – Bazelio mieste Šveicarijos muzikos akademijoje įgijusi bakalauro ir magistro laipsnius, Salome yra kylanti improvizacinio džiazo ir popmuzikos atlikėja, 2020 m. išleidusi debiutinį albumą ir 2023 m. pavasarį planuojanti išleisti antrąjį.
Louis ir Per Herrey (Švedija) – Louis‘as ir Per‘as Herrey yra du iš trijų vaikinų grupės „The Herreys“, kuri 1984 m. laimėjo „Eurovizijos“ dainų konkursą ir pradėjo karjerą, per kurią išleido 10 studijinių albumų ir surengė daugybę sėkmingų gastrolių, narių.
Repertuaro parinkimas
Pernai programoje daugiausia skambėjo gražūs instrumentiniai kūriniai, o šiemet daugiausia dėmesio buvo skiriama tiek instrumentiniams, tiek vokaliniams kūriniams. Šiuo tikslu prodiuserių komanda pasitelkė praėjusių metų koncerto pagrindinę atlikėją Dženę Ouks Beiker, kuri kartu su apdovanojimą pelniusiu kompozitoriumi Kurtu Bestoru sukūrė naujas pamėgtų Europos kalėdinių giesmių aranžuotes, atspindinčias unikalias koncerto temas.
-
- Uvertiūros: Orkestras
- Tu Scendi Dalle Stelle: Naura
- Nu Tändas Tusen Juleljus: Herreys
- O Tannenbaum: Gebauers
- Holly & Ivy: Salome
- O Come All Ye Faithful: Tyndale-Biscoes
- Carol of the Bells: Gruppmans
- Joy to the World: Ruth
- In the Bleak Midwinter: Alex
- Pabaiga: O Holy Night su visais
Paklausus atlikėjų, kokia koncerto dalis jiems labiausiai patiko, ne vienas paminėjo originalią Bestoro aranžuotą kalėdinę klasiką O Holy Night. Apie tai garsus pianistas Jackas Tyndale-Biscoe sakė: „Tikimės, kad tie, kurie klausysis, ypač šio paskutinio numerio, tiek mūsų tikintieji, tiek daugybė kitų mūsų draugų, galbūt pajus didesnę pagarbą šiai šventai žmonijos istorijos nakčiai, pajus daugiau šviesos savo sielose ir širdyse, galvodami apie Gelbėtojo dovaną, ir galiausiai pajus daugiau meilės, apmąstydami Kalėdų esmę – dėkingumą ir dalijimąsi.“
Vietos paieška
Kartais teisingas kelias paaiškėja tik po to, kai žengiamas pirmas žingsnis į nežinomybę. Taip buvo ir su šių metų koncertu. Norėta surasti vietą, kuri unikaliai sujungtų žiūrovus su Jėzaus laikais per tuo metu valdžiusios Romos imperijos griuvėsius, tačiau daugelio gerai žinomų Italijos vietų kaina, deja, per didelė. Kai buvo renkamas menininkų kolektyvas, Cordray susipažino su viena ryškiausių Ispanijos žvaigždžių Ruth Lorenzo, kuri papasakojo apie UNESCO pasaulio paveldo objektą Meridoje, Ispanijoje, kuriame yra romėnų provincijos sostinės, įkurtos vos 25 metai prieš Kristaus gimimą, griuvėsiai. Po kelių derybų administracija leido filmuoti romėnų architektūros fone tik šių metų spalį.
Solistas Alex Sharpe apie šią scenografiją sakė: „Romėnų amfiteatro aplinka Meridoje, Ispanijoje, gniaužė kvapą ir iškart nukėlė mane į praeitį, buvimas scenoje ir giedojimas po žvaigždėmis padėjo man įsivaizduoti Mariją ir Juozapą tokioje kuklioje aplinkoje, atnešančius į pasaulį Gelbėtoją, ir ore tvyrantį vilties laukimą.“
Kalėdų istorijos pasakojimas
Praėjusių metų koncertą nuostabiai pasakojo danų teatro aktorius Tomas Kofodas, anksčiau atlikęs šventą Jėzaus Kristaus vaidmenį bažnytiniame spektaklyje „Testamentai“. Šį kartą, ieškodama moteriško balso, filmavimo komanda galėjo pasitelkti ne ką kitą, o Savannah Stevenson iš Jungtinės Karalystės, kurią daugelis bažnyčios narių gali atpažinti kaip aktorę, vaidinusią Mariją, Kristaus motiną, Jėzaus Kristaus Bažnyčios Biblijos filmuose. Cordray sakė, kad Stevenson „į diktoriaus vaidmenį įnešė šilumos ir profesionalumo“.
Pasitelkusi Stevenson talentą, prodiuserių komanda pradėjo ieškoti vietų Jungtinėje Karalystėje, kur komanda galėtų filmuoti pasakojimą. Ieškodami puikios Viktorijos laikų vietos, vietiniai Bažnyčios nariai pasiūlė Čarlzo Dikenso muziejų Londone. Cordray‘aus scenarijui tai buvo lemtinga, nes jis suprato, kad rašydamas scenarijų gali remtis klasikine Dikenso istorija „Kalėdų giesmė“. Juk, pasak Cordray’aus, „akivaizdu, kad Skrudžo kelionė – tai dvasinė kelionė, kurios metu jis mokosi tapti panašesnis į Kristų. Argi ne to visi norime?“
Be to, prodiuserių komandai iš pat pradžių kilo mintis apsvarstyti, kaip įvairūs Kalėdų elementai, kurie dažnai laikomi pasaulietiniais (pvz: Kalėdų eglutės, saldainių lazdelės, varpeliai, kojinės, šventieji vainikai ir t. t.), iš tiesų yra susiję su Kristumi. Ši idėja buvo įgyvendinta iki galo, todėl programoje atsirado daug šių simbolių ir pakeistas pavadinimas „Kalėdų liudytojai. Kristaus simboliai“.
Kalėdų dvasios pojūtis per muziką
Prodiuseriams atkurti tokią mielą dvasią, kuri lydėjo pirmąjį koncertą „Kalėdų liudytojai“, laimei, nebus sunku – jei tik koncerte bus sutelktas dėmesys į tikrąją šventmečio priežastį – Jėzų Kristų. „[Dievas] suteikė spektakliui dievišką kibirkštį, – pažymėjo operos dainininkė Constanze Gebauer, – kad visi, nepriklausomai nuo kilmės, tautybės ar išpažįstamos religijos, tai pajustų.“
Naujajame Testamente Matas rašo: „Kur du ar trys susirinkę mano vardu, ten ir aš esu tarp jų.“ (Mato 18:20) Renginyje „Kalėdų liudytojai. Kristaus simboliai“ daugybė šventųjų tiesiogine to žodžio prasme susibūrė Jo vardan – nuo filmavimo grupės iki aktorių ir daugybės vertėjų, kurie pasirūpino, kad koncertas būtų išverstas į 31 kalbą. Kaip jie visi vienu balsu patvirtins, Jėzus Kristus tikrai buvo „tarp jų“ šio unikalaus renginio metu.
Kaip žiūrėti
Koncertas nufilmuotas anglų kalba, bet bus rodomas 31 kalba. Jis bus prieinamas pažiūrėti oficialiuose Bažnyčios kanaluose įskaitant: ApšvieskPasaulį.org, vietinius Bažnyčios tinklalapius, YouTube ir Facebook platformas nuo 2022 m. gruodžio 11 d., sekmadienio, 19:00 iki 2023 m. sausio vidurio.
Įvairią medžiagą, įskaitant tarnavimo kalendorių, plakatus, skrajutes ir reklaminius filmukus, netrukus rasite adresu ApšvieskPasaulį.org.