Naujienos

Jau išleistas 2-asis „Saints“ tomas

Buvo parduota pusė milijono spausdintų 1-ojo tomo egzempliorių.

Antrąjį knygos „Saints: The Story of the Church of Jesus Christ in the Latter Days“ (liet. „Šventieji. Pasakojimas apie Jėzaus Kristaus Bažnyčią pastarosiomis dienomis“) tomą dabar galima įsigyti Bažnyčios internetinėje parduotuvėje ir mažmeninės prekybos vietose. Nemokamą skaitmeninę versiją taip pat galima rasti Evangelijos bibliotekos programėlės skyriuje „Bažnyčios istorija“.

Skaitytojus sujaudins daugybė pasakojimų apie pasiaukojimą. Bažnyčios istorijos departamento vadovas vyresnysis Kventinas L. Kukas iš Dvylikos Apaštalų Kvorumo teigė patyręs tai ilgo skrydžio metu skaitydamas 2-ąjį tomą.

 

„Skaitant šimtą puslapių keturis kartus mano akis tvindė ašaros, – sakė jis. – [Paprastai] skaitydamas neapsipilu ašaromis, bet jos užplūdo, nes mane giliai jaudina mūsų tikėjimas ir Bažnyčios istorija. Ir tai, ką padarė nariai… ir Bažnyčios vadovai, tiesiog nuostabu.“

1-asis tomas, kurio nuo išleidimo 2018 m. buvo parduota pusė milijono egzempliorių ir kurio elektroninė versija susilaukė daugiau kaip 1 milijono skaitytojų, pasakoja apie Jėzaus Kristaus Evangelijos sugrąžinimą, pradedant 1815 m., Džozefo Smito vaikyste. (Ištraukas lietuvių kalba iš pirmojo tomo galima rasti Evangelijos bibliotekos programėlėje ir internete adresu sventieji.churchofjesuschrist.org) Tomą užbaigia pasakojimas apie tai, kaip šventieji 1846 m. rengė garbinimo susirinkimus Novu šventykloje.

2-asis tomas „No Unhallowed Hand, 1846–1893 “ (liet. „Jokia nedora ranka, 1846–1893“) istoriją tęsia nuo ten, kur ji baigiasi 1-ajame. Antrojo tomo pradžioje aprašoma, kaip, bėgdami nuo piktadarių, šventieji palieka Novu, vietą, kurion rinkosi paskutinius septynerius metus. Skaitytojai seka paskui Brigamą Jangą ir Dvylikos Apaštalų Kvorumą į vakarus per prerijas ir lygumą, rodydami, jog tiki, kad Dievas jiems paruošė namus už Uolinių kalnų viršūnių.

Naujų namų paieškos yra tik pasakojimo pradžia. Ištremti šventieji susiduria su naujomis kliūtimis, Vakarų tarpukalnėje tarnaudami Dievui ir kurdami naują susirinkimo vietą. Tvirtos moterys ir vyrai dirba kartu kurdami bendruomenes, kuriose tikintieji gali rinktis kartu, tarnauti šventyklose, šlovinti Dievą ir išpirkti gyvus ir mirusiuosius. Tuo pačiu metu šimtai misionierių keliauja į tolimas šalis – Angliją ir Daniją, Pietų Afriką ir Ramiojo vandenyno salas – kviesdami žmones sekti Jėzumi Kristumi ir padėti įsteigti Sionę.

„Saints“, kurį galiausiai sudarys keturi tomai, yra trečias keletą tomų apimantis oficialus Bažnyčios išleistas istorijos leidinys. Pirmosios Bažnyčios istorijos rašymą trečiajame XIX a. dešimtmetyje inicijavo ir prižiūrėjo Džozefas Smitas. Ji buvo išleista 1842 m. pradžioje. Antrąją istoriją 1930 m. išleido bažnyčios istoriko padėjėjas B. H. Robertsas, kai Bažnyčios narių skaičius siekė beveik 1 milijoną.

Žvilgsnis į istoriją kitu kampu

Bažnyčios istorikas ir registratorius vyresnysis LeGrandas R. Kurtis Jaun. iš Septyniasdešimties sakė, kad 2-asis tomas yra svarbus, nes padeda Bažnyčios nariams pamatyti pirmuosius tikėjimo pionierių darbus daugeliui šventųjų neįprastu kampu.

„Manau, kad gana gerai žinau mūsų istoriją, tačiau skaitydamas [„Saints“] vis randu dalykų, kurie pridėjo naujos perspektyvos elementų, – sakė vyresnysis Kurtis. – Manau, kad skaitytojai ras tą patį. Skaitysite apie gerai dokumentuotus įvykius, kurie parodo šių moterų ir vyrų drąsą ir stiprybę. Nenoriu niekam išpasakoti pabaigos, bet po keleto tikrai sunkių epizodų čia, Jutoje, tomas baigiasi triumfišku Solt Leiko šventyklos pašventinimu. Bažnyčios nariams visame pasaulyje tai puikus jų narystės Bažnyčioje simbolis – tas didingas statinys, kuriam pastatyti prireikė dešimtmečių.“

2-ajame tome aprašomi kiti svarbūs to meto faktai ir įvykiai, įskaitant sunkumus ir stebuklus pionierių kelyje, Solt Leik Sičio ir aplinkinių bendruomenių įkūrimą, pirmuosius pastarųjų dienų šventuosius Ramiojo vandenyno regione, sudėtingus santykius su Amerikos indėnų gentimis ir JAV valdžia, daugpatystę, Mauntin Medouso žudynes, Merginų ir Pradinukų organizacijų įkūrimą, moteris, išsikovojusias balsavimo teisę Jutos teritorijoje, Sent Džordžo šventyklos statybos pabaigą, apreiškimą Bažnyčios prezidentui Vilfordui Vudrafui 1890 m. dėl daugpatystės nutraukimo, ir dar daugiau.

Daugiasluoksnė Bažnyčios istorija

Leidinys „Saints“ nepanašus į ankstesnes oficialias Bažnyčios istorijas. Kiekvieną tomą sudaro kruopštūs tyrimai ir tiesioginių šaltinių citatos, kuriuos, pasitelkę šiuolaikinę pasakojimo techniką, sujungia istorikai ir rašytojai.

„Žmones sieja pasakojimai, – teigė Skotas A. Heilsas, pagrindinis „Saints“ rašytojas ir literatūros redaktorius. – Pasakojimas tai ir būdas mokyti žmones, bet kartu ir suteikti jiems pramogą. Vienas iš „Saints“ tikslų yra mokyti šventuosius jų istorijos. Jei norite sudominti skaitytoją, ypač tą, kuris nebūtinai mėgsta istoriją ar bodisi akademine kalba, tada pasakojimas yra vienintelis būdas – nes visi mėgsta gerą pasakojimą.“

Vienas dalykas – parašyti gerą pasakojimą, bet prie „Saints“ dirbanti komanda yra labai atsargi, kad nenutoltų nuo cituojamų šaltinių.

„Buvau įpratusi rašyti taip, kad galėčiau sukurti visas detales, kurių man reikėjo siekiant pritraukti skaitytoją, – sakė 2-ąjį tomą parašyti padėjusi Angela Holstrom. – Bet rašant „Saints“ itin svarbu likti kuo arčiau cituojamų šaltinių. Negalime naudoti jokios informacijos, kurios nėra istoriniuose dokumentuose ir kuri nebuvo patikimai patvirtinta. Tai tikras iššūkis, tačiau per jį daug ko išmokau – išnaudoti faktinius istorinius dokumentus kuriant stiprų ir patrauklų pasakojimą.“

Be pasakojimo teksto, „Saints“ skaitytojai gali sekti išnašas ir jose rasti cituotus šaltinių dokumentus, kuriais paremti pasakojimai. Taip pat įvairiose išnašų vietose yra nuorodos į „Church History Topics“ (liet. „Bažnyčios istorijos temas“), straipsnių apie šimtus knygoje aptinkamų temų rinkinį. Temos yra patogiai sujungtos elektroniniu formatu, jas taip pat galima rasti Bažnyčios svetainėje.

Holistinė Bažnyčios istorija su sielą jaudinančiais pasakojimais

Vyresnysis Kurtis teigė, kad atsiliepimai apie „Saints“, kuriuos jis gavo iš Bažnyčios narių nuo to laiko, kai 2019 m. balandžio mėn. tapo Bažnyčios istoriku, daugiausia yra teigiami.

„Atrodo, kad [pastarųjų dienų šventieji] iš tikrųjų vertina tai, kaip pasakojamos istorijos, ir tai, kad galime pamatyti ir žmonių ydas, ir teigiamas jų puses, – sakė jis. – Jie man sakė, kaip džiaugiasi šiuo pasakojimų rinkiniu, sudarančiu vieną didelį pasakojimą apie tai, ką reiškia būti pastarųjų dienų šventuoju.“

Tikrinti parašytus tomus padėjo kviestiniai moksliniai bendradarbiai, kurie ne visi yra pastarųjų dienų šventieji. Jie minėjo apie aukštą darbo kokybę. Lorel Tečer Ulrik – Harvardo universiteto istorikė, Pulitzerio premijos laureatė – gyrė „Saints“ už paprastą, tačiau patrauklų stilių.

„Man labai patiko būti „Saints“ tikrintoja, – sakė Ulrik. – Manau, kad vienas iš nuostabių dalykų, būdingų [šiai knygai], yra tai, kad ji apima itin sudėtingą ir gilų pasakojimą, kuris yra kruopštaus ir labai rimto mokslinio darbo rezultatas. Labai sudėtingą mokslinį darbą ji paverčia patraukliu ir suvokiamu pasakojimu.“

Kas toliau

Paskutiniai „Saints“ tomai bus išleisti per artimiausius kelerius metus. 3-iajame tome didžiausias dėmesys bus skiriamas pasauliniam Bažnyčios augimui ir šis tomas baigsis šventyklos Berne, Šveicarijoje, pašventinimu 1955 m. 4-as tomas skaitytojus nukels į neseną praeitį, pasakodamas apie dabartinius narystės augimo iššūkius ir šventyklų statymą visame pasaulyje.

„Norėčiau tikėtis, kad svarbiausias [„Saints“ skaitymo] rezultatas bus gilus dėkingumas už mūsų protėvius ir aukas bei sunkumus, kuriuos jie išgyveno,“ – teigė vyresnysis Kukas. Jis pridūrė, kad tikisi, jog toks dėkingumas suteiks šventiesiems „stiprybės ir galios įveikti problemas, su kuriomis susiduriame šiandien“.

Leidinys yra prieinamas elektroniškai 14 kalbų: sebuanų, kinų, anglų, prancūzų, vokiečių, italų, japonų, korėjiečių, portugalų, rusų, samojiečių, ispanų, tagalų ir tongų. Spausdintines knygas visomis šiomis kalbomis, išskyrus anglų, bus galima įsigyti po keleto mėnesių.

Stiliaus vadovo pastaba:Kai rašysite apie Pastarųjų Dienų Šventųjų Jėzaus Kristaus Bažnyčią, prašome, kad paminėdami ją pirmą kartą vartotumėte pilną jos pavadinimą. Daugiau informacijos apie tai, kaip vartoti Bažnyčios pavadinimą, rasite mūsų stiliaus vadovo puslapyje. »Stiliaus vadovas.