Pranešimas spaudai

Šventieji, 3 tomas. Pasakojimai apie Pastarųjų dienų šventuosius visame pasaulyje

Naujausiame oficialiosios Bažnyčios istorijos skyriuje išskiriamas Europos tikinčiųjų indėlis

Ilgai lauktas Šventieji. Pasakojimas apie Jėzaus Kristaus Bažnyčią pastarosiomis dienomis, 3-as tomas šiandien buvo išleistas keturiolika kalbų ir pasiekė pasaulinę auditoriją (į lietuvių kalbą jis nėra išverstas). Šioje naujausioje knygoje drąsiai, didingai ir nepriklausomai pasakojama pastarųjų dienų šventųjų istorija nuo 1893 iki 1955 m., įskaitant pirmosios šventyklos statybą Europoje ir išgyvenimus praktikuojant tikėjimą gyvenant už geležinės uždangos.

SaintsV3_01.jpegDownload Photo

Knygą Šventieji, 3-as tomas jau galima įsigyti Bažnyčios internetinėje parduotuvėje ir mažmeninės prekybos vietose. Nemokamą skaitmeninę versiją galima rasti Bažnyčios svetainėje ir Evangelijos bibliotekos programėlės skyriuje „Bažnyčios istorija“.

SaintsV3_02.jpegDownload Photo

Ankstesniuose knygos Šventieji tomuose daugiausia dėmesio skirta Sugrąžinimo laikotarpio pradžiai, kai pastarųjų dienų šventieji rinkosi statyti šventyklų Kertlande, Navū ir Jutoje. Nors šiose knygose buvo istorijų iš Anglijos, Skandinavijos ir Ramiojo vandenyno salų, trečiajame tome istorija tampa išties pasaulinė. Daugiau nei pusės knygos veiksmas vyksta ne Jungtinėse Amerikos Valstijose, o Europoje, Azijoje, Afrikoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje bei Okeanijoje. Knygos pabaigoje prezidentas Deividas O. Makėjus pašventina Šveicarijos šventyklą – pirmąją šventyklą Europoje. Europos šventiesiems daugiau nebereikėjo keliauti per vandenynus, kad galėtų naudotis visais sugrąžintosios Evangelijos palaiminimais.

„Skaitytojai džiaugsis, o kartais ir susigraudins, sužinoję apie šventųjų išgyvenimus visame pasaulyje, – sakė vyresnysis Legrandas R. Kurtisas jaun., Bažnyčios istorikas ir metraštininkas. – Šiame naujame tome išvysime kaip pirmą kartą šventyklose laiminami Bažnyčios nariai gyvenantys už Šiaurės Amerikos ribų, ir pamatysime, kokią galingą įtaką šventiesiems daro šiose šventyklose atliekamos apeigos.“

SaintsV3_03.jpegDownload Photo

Nors daugelis skaitytojų yra susipažinę su ankstesniais Bažnyčios istorijos laikotarpiais, Šventieji, 3-as tomas atskleidžia mažai žinomą pastarųjų dienų šventųjų istorijos laikotarpį. Tai modernizacijos metas, prasidėjęs žmonių kelionėmis arklių traukiamais vežimais ir bendravimu telegrafu ir pasibaigęs viršgarsinių reaktyvinių lėktuvų ir spalvotos televizijos amžiumi.

„Trečiasis tomas apima dramatiškų permainų pasaulyje ir Bažnyčioje laikotarpį – tiek institucijose, tiek kasdieniame žmonių gyvenime ir patyrimuose, – sakė serijos vyriausioji redaktorė Lisa Olsen Teit. – Šias permainas rodome kasdienių šventųjų visame pasaulyje – jauno kunigo Sinsinatyje, japoniškai kalbančios sesers misionierės Havajuose, jaunavedžių poros, susidūrusios su nežinomybe ir apribojimais už Berlyno sienos – akimis.“

Šioje knygoje skaitydami apie baisius ekonominius sunkumus, žiaurius pasaulinius karus ir gripo pandemiją, skaitytojai supras, kad pastarųjų dienų šventiesiems tikėjimo išsaugojimas sunkiais laikais nėra naujiena. Joje aprašyti moterų ir vyrų pasakojimai apie abejones ir priespaudą, bet taip pat pasakojimai apie viltį ir susitaikymą, kai Bažnyčios nariai tarnauja savo artimui ir jį laimina.

SaintsV3_04.jpegDownload Photo

Skaitytojams, norintiems dar labiau įsigilinti į šventųjų istoriją, Bažnyčia programėlėje „Evangelijos biblioteka“ taip pat paskelbė dešimtis naujų Bažnyčios istorijos temų, kuriose išsamiai pristatomos įvairios temos, pradedant Didžiąja depresija ir baigiant Seminarijomis bei institutais. Šiandien taip pat pradedamas trečiasis tinklalaidės „Saints“ (liet. „Šventieji“) sezonas, kuriame užkulisiuose pasakojama apie knygose aprašomus žmones ir įvykius. Ankstesni tinklalaidės sezonai sulaukė šimtų tūkstančių klausytojų.

Knygą Šventieji galiausiai sudarys keturi tomai. Jie yra trečias keletą tomų apimantis oficialus Bažnyčios išleistas istorijos leidinys. Pirmosios Bažnyčios istorijos rašymą ketvirtajame XIX a. dešimtmetyje inicijavo ir prižiūrėjo Džozefas Smitas. Ji buvo išleista 1842 m. pradžioje. Antrąją istoriją 1930 m. išleido bažnyčios istoriko padėjėjas B. H. Robertsas, kai Bažnyčios narių skaičius siekė beveik 1 milijoną.

Stiliaus vadovo pastaba:Kai rašysite apie Pastarųjų Dienų Šventųjų Jėzaus Kristaus Bažnyčią, prašome, kad paminėdami ją pirmą kartą vartotumėte pilną jos pavadinimą. Daugiau informacijos apie tai, kaip vartoti Bažnyčios pavadinimą, rasite mūsų stiliaus vadovo puslapyje. »Stiliaus vadovas.